Výběr nového kotle z pohledu životnosti nerezové vložky

S nástupem moderních efektivních kotlů pro pevná paliva se mění také nároky na komín – nerezovou vložku. V minulosti bylo důležité aby nerezová vložka snášela vysoké teploty a měla vysokou chemickou odolnost.

Dnes se mění nároky na vysokou efektivnost. Proto teploty spalin u moderních kotlů jsou naopak velmi nízké. Co přináší daleko vyšší chemickou zátěž kterou musí nerezová vložka snášet. Při nízkých teplotách vzniká u pevných paliv velké množství agresivního kondenzátu který zatěžuje nerezovou komínovou vložku a snižuje její životnost.

Pro dlouhou životnost nerezové vložky je nutné zajistit aby kotel neběžel v tkz. kondenzačném režimu, to jest aby teploty nebyly nižší než 150 ° C, minimálně 130 ° C.

Některé spotřebiče mají teplotu spalin i pod 100 ° C. Co není dobré pro nerezovou vložku. Existuje speciální nerez, která zvládne režim kotle v kondenzačním režimu, ale je 2x dražší než běžně používaná nerez 1.4404 která je certifikována pro tuhá paliva.

Proto je třeba pečlivě zvážit výběr kotle. Rozdíl v účinnosti kotle při teplotě spalin 150 ° C a 100 ° C není nijak velký. Cca snížení teploty spalin o 10 ° znamená zvýšení efektivnosti přibližně o 0,3%. Což představuje v podstatě zanedbatelný zisk. Ale samozřejmě je to dobrý marketingový tah, říci zákazníkovi při koupi kotle že náš kotel má teplotu spalin 70 ° C a zapomenout dodat že efektivně se zvýšila pouze o 2-3% a hrozí zničení nerezové vložky za poměrně krátký čas, nebo bude nutné instalovat daleko dražší nerez …

A kotel s teplotou spalin nad 150 ° C? Nemusí to hned znamenat že vše je v pořádku. Teplota spalin se udává při nominálním výkonu kotle. Proto je třeba na kotel, topný systém a komín hledá jako celek. Pokud budete topit při minimálním výkonu tak se také dostane do tkz.kodenzačného režimu kotle. Doporučujeme instalovat akumulační nádrž, což umožní topit maximálním výkonem kotle a také dobře regulovat teplotu v topném systému.

Nejhorší případ je když topíte uhlým a kotel vám spouští oběhové čerpadlo při teplotě nižší než 60 ° C. V tedy je to víc než jisté že kotel bude pracovat v tkz.kodenzačnom režime a produkovat velmi velkou chemickou zátěž, která může podstatně snížit životnost nerezu 1.4404.

Share:

Přidejte váš komentář

Zanechte komentář