Jako rozeznat vlastnosti nerezového komínu podle štítku

Norma EN 1856-1 nám přináší informace o korozivní odolnosti nerezových nebo kovových komínů a komínových vložek. Preto komín ktorý kupujete resp. diely by mali niesť toto označenie. Ak komínové diely toto označenie nenesú znamená to že komín nemusí byť vyrobený z vhodného materiálu a jeho životnosť môže byť ďaleko nižšia, nemusí sa jednať o nerez ktorá je schválená pre daný typ paliva (korozívna odolnosť) atď.

Níže je popis co jednotlivé označení znamenají. Může vám to pomoci při rozhodování jaký komín si vybrat. Případně zda můžete zkontrolovat zda dodavatel dodal vhodný komín pro váš kotel.

Na nerezových dílech komínu byste měli najít (pokud komíny a díly prošly zkouškami na korozivní odolnost) označení ve tvaru:

EN 1856 – 1 T450 N1 W Vm L50080 G500

EN 1856 – 1:– označení normy
T450: Stanovená maximální stálá teplota práce. 450 znamená 450 ° C.
N1: komín je určen pro přirozený odtah spalin tahem. Možné označení N: podtlakový komín; P: přetlakový komín
W: komín je odolný kondenzátu. W – mokrý provoz, D suchý provoz. Komín pro mokrý převoz bude mít daleko vyšší korozivní odolnost. A pro dnešní efektivní spotřebiče je lepší zvolit komín pro mokrý převoz.
Vm – Odolnost korozi podle typu a tloušťky materiálu. Pri označení Vm sú tieto údaje špecifikované v nasledujúcom čísle. Komín také může nést označení V1, V2, V3, Vm.  V1 je vhodná pro plyn. V2 pro pevná paliva. V3 je pro velkou chemickou zátěž.
L50080 – specifikuje typ nerezu (L50 je nerez 1.4404, 20 je nerez 1.4301 (nerez 1.4301 má slabou korozivní ochranu. Vhodné pro plyn, olej. Pro dřevo může být vhodná. Ale má slabší korozivní odolnost..) Nerez 1: 4404 Je velmi často používána. Má velmi vysokou korozivní odolnost. Nemusí být však vhodná u některých typů paliv jako eko hrášek. Nebo pro převoz když jde kotel v kondenzačním režimu a používají paliva typu uhlí.
G500první údaj nám říká zda je komín odolný vyhoření sazí. G znamená ano, O znamená ne, číslo 100 nám říká jaká je minimální vzdálenost od hořlavých materiálů. V našem případě je to hodnota 500 neboli 500mm.

Share:

Přidejte váš komentář

Zanechte komentář